Транспортування хворих. Як працюють медичні автомобілі з бригадами, які в них правила, медичне таксі в перевезенні хворих. Більшість хворих перевозять в положенні лежачи. Перед транспортуванням хворих або постраждалих, оглядають на місці.

При пошкодженні таза, особливо з порушенням цілісності тазового кільця, можливий зсув кісткових уламків, яке загрожує пошкодженням внутрішніх органів. Це необхідно запобігти шляхом фіксації таза, нижніх кінцівок, розслаблення мускулатури. Циркулярно стягують таз бинтом, рушником на рівні крил клубових кісток і великих крутився. Постраждалого укладають на спину на складену ковдру, вистилає непрогибающуюся площину, надають йому положення «жаби» (ноги в колінних суглобах злегка згинають і під колінні суглоби підкладають валик заввишки 25-30 см). Колінні суглоби злегка розводять, між ними укладають м’яку прокладку; коліна (нижня третина стегон) і гомілковостопні суглоби пов’язують бинтом. Стопи впираються в загнуті кінці шин Крамера, що утворили непрогибающуюся площину. Це необхідно для того, щоб ноги на валику не висіли і не було надмірного підошовного згинання стоп. Дуже важливо (щоб уникнути зсувів під час транспортування) прикріпити до носилок підкладати під колінні суглоби валик, а також самого потерпілого. При цьому повинен залишатися вільним доступ до нижньої частини живота і промежини, так як може виникнути необхідність спорожнення сечового міхура і прямої кишки. Можна створити досить надійну іммобілізацію за допомогою шин Крамера, які пов’язують між собою і моделюють шляхом згинання в області гомілковостопних і колінних суглобів під кутом 90 °. Щоб шини під колінними суглобами розгиналися, проксимальні кінці їх пов’язують з достатнім натягом з областю вигину шин в зоні гомілковостопних суглобів.

Рання і правильно вироблена іммобілізація має велике значення для сприятливого клінічного перебігу травми, попередження ускладнень і більш повного відновлення функцій.

Допускається перекладання хворого на дуже міцної тканини.

Перенесення хворого на ношах.

Спуск хворого по сходах таким способом (вниз головою) не допускається, але може бути виконаний за медичними показаннями і виключно по команді лікаря транспортної бригади.

Хворих з інфарктом міокарда в стані кардіогенного шоку перевозять в положенні лежачи на спині на носилках. Необхідно забезпечити повний фізичний спокій хворому, заборонити йому навіть намагатися допомогти медичному персоналу при перекладанні на носилки або з носилок. Транспортування здійснюють після деякої стабілізації стану дбайливо і обережно, застосовують крапельне внутрішньовенне вливання лікарських препаратів, оксигенотерапію, а при некоррігіруемой больовому синдромі – аналгезию закисом азоту. У разі зупинки серця і дихання показані непрямий масаж серця, штучне дихання через маску, внутрішньосерцевої введення адреналіну. Ці заходи продовжують до приїзду в стаціонар, де потерпілого передають кардіореанімаційних бригаді. На шляху прямування кожні 10-15 хвилин вимірюють основні параметри дихання і кровообігу (число подихів, пульс, АТ).

Транспортування хворих.

Транспортування хворих.

Тяжкохворим з гострими отруєннями промивають шлунок через зонд, вводять антидоти, при необхідності проводять штучне дихання. При перевезенні забезпечують краплинне внутрішньовенне вливання лікарських засобів.

Хворих з набряком легенів, бронхіальну астму, гострою дихальною недостатністю перевозять в положенні напівсидячи після мінімального купіруваннянападу В дорозі звичайно потрібні оксигенотерапія, протипінна терапія і повторне введення медикаментозних засобів.

Хворих і потерпілих в стані середньої тяжкості перевозять на носилках в положенні лежачи. При переломах необхідно накласти шину, ввести знеболюючі засоби, провести тимчасову зупинку кровотечі.

При закритих переломах ребер від кругових давили пов’язок відмовилися, так як вони ускладнюють дихання. Відносної іммобілізації досягають шляхом приклеювання уздовж зламаних ребер вузьких смужок лейкопластиру, але не циркулярних, а тільки в межах однієї половини грудної клітки.

Постраждалих з пошкодженням грудної клітини транспортують на носилках в напівсидячому положенні, яке полегшує дихання. Для цього під верхню половину тулуба з боку спини підкладають великий валик; під сідниці, для попередження сповзання потерпілого до ножному кінця, поміщають інший валик. Обидва валика слід прив’язати до носилок, інакше під час транспортування вони будуть зміщуватися і не виконають своєї функції.

Транспортна іммобілізація – це комплекс заходів, спрямованих на забезпечення спокою в пошкодженій ділянці тіла і прилеглих до нього суглобах на період перевезення постраждалого до лікувального закладу.

Транспортну іммобілізацію застосовують при переломах кісток, вивихах, великих пошкодженнях м’яких тканин, пошкодженні суглобів, сухожиль, великих нервових стовбурів, магістральних кровоносних судин, а також при синдромі тривалого здавлення кінцівок.

Мета транспортної іммобілізації – утримання уламків від подальшого зсуву, попередження поранень судинно-нервового пучка і шкірних покривів гострими кінцями кісткових фрагментів, а також профілактика додаткового пошкодження головного і спинного мозку при переломах черепа, хребта і тазу або тазових органів (сечовий міхур, уретра, пряма кишка), зменшення болю і запобігання розвитку вторинного шоку.

Транспортна іммобілізація здійснюється за допомогою стандартних або імпровізованих шин. Останнім часом для цих цілей стали застосовувати пневматичні шини.

Перевозка больных вакуумные носилки

Основні правила накладення транспортних шин:

– фіксація не менше двох суглобів, сусідніх з місцем перелому;
– накладення ватно-марлевих прокладок на кісткові виступи, що піддаються найбільшому тиску;
– по можливості, надання фізіологічного стану пошкодженої кінцівки (урівноваження м’язів-антагоністів, що попереджає подальше зміщення уламків);
– попереднє накладення джгута і асептичної пов’язки, що давить при відкритих переломах, що супроводжуються кровотечею.
Транспортну іммобілізацію виробляють в залежності від локалізації пошкодження:

– При переломах ключиці, лопатки і вивиху плеча транспортну іммобілізацію здійснюють за допомогою сходовій або сітчастою шини, пов’язки Дезо, косиночной пов’язки. Правильно накладена пов’язка Дезо має ряд переваг в порівнянні з шинами: запобігає відвисання плечового пояса донизу і добре фіксує пошкоджену кінцівку до тулуба потерпілого.
– При переломах плечової кістки іммобілізацію виробляють за допомогою сходовій шини (Крамера). Попередньо шину слід обкласти ватою або стеганой ватною підстилкою, прогнути у вигляді жолоба і отмоделировать по здоровій кінцівці. В середньому положенні між пронація і супінація передпліччя і згинання його під кутом 90 ° в ліктьовому суглобі по задній поверхні пошкодженої кінцівки накладають шину Крамера – від п’ястно-фалангових зчленувань до надпліччя здорової сторони. Плече виводять вперед на 30 ° і кілька відводять від тулуба (з цією метою в пахву поміщають ватно-марле- вий валик). Проксимальний кінець шини пов’язують з дистальним двома марлевими шнурками, які охоплюють груди на протилежній перелому стороні спереду і ззаду. Шину фіксують до кінцівки м’яким марлевим бинтом. Руку додатково підвішують на косинці або прибинтовують до тулуба.
– При накладенні пов’язки Дезо в пахвову область кладуть ватно-марлеву подушечку. Передпліччя встановлюють під прямим кутом в ліктьовому суглобі, долоня звертають до живота, руку щільно притискають до грудей. Перші тури бинта ведуть від здорової половини грудної клітини до хворої. Спіральними ходами прибинтовують плече, потім від здорової пахвовій западини бинт ведуть косо вгору по передній поверхні грудей до надплечью хворий боку, перекладають через надпліччя, спускають вниз, огинають передпліччя в ліктьовому суглобі, потім ведуть косо вгору до пахвою здорової сторони. Так повторюють кілька разів. Щоб тури бинта не спадали, пов’язку рекомендується прошити.

 

– При переломі кісток лучезапястного суглоба кисті іммобілізація здійснюється за допомогою сходовій, сітчастої або фанерною шини. Кисті надають напівзігнуте положення, в долоню вкладають кому вати, обгорнутий марлею. Підкладку з вати і марлі прокладають на всьому протязі шини. Шину накладають на долонну або тильну поверхню до ліктьового суглоба і зміцнюють спіральними турами бинта.
– При переломі і вивиху стегна, пошкодження тазостегнового і колінного суглобів транспортна іммобілізація досягається шляхом накладення спеціальних шин, в яких фіксація поєднується з одночасним витягуванням кінцівки. З цією метою частіше інших застосовують транспортну шину Дитерихса. Шина складається з двох дерев’яних планок. На верхніх кінцях обидві планки мають поперечні поперечини для упору в пахву і промежину. Зовнішня (довга) і внутрішня (коротка) планки складаються з двох половин, що дозволяє, в залежності від зростання потерпілого, подовжувати або вкорочувати шину. До внутрішньої планки на шарнірах прикріплена дерев’яна дощечка з отвором для скріплення дистального кінця планок. Крім того, є дерев’яна планка, що має форму підошви і палички – закрутки з подвійним шнуром.

Транспортування до лікувального закладу постраждалих з переломами кісток тазу виробляють на плоских непрогибающуюся носилках. Для цього звичайні носилки обладнають за тим же принципом, що і для транспортування хворих з переломом хребта. Ноги потерпілого необхідно зігнути в колінних і тазостегнових суглобах – з цією метою під коліна .подкладивают валик (поза «жаби»).

Постраждалих з ушкодженнями голови транспортують за допомогою шини Єланського.
Помилки і ускладнення транспортної іммобілізації:

– Накладення НЕ отмоделировать, без ватяною прокладки дротяних шин.
– Прібінтовиваніе шин без ватних прокладок в області кісткових виступів.
– Виправлено кісткових фрагментів при відкритих переломах.
– Накладення шини до плечового суглоба при переломах плеча.
– Зняття одягу з пошкодженої кінцівки при накладенні транспортної іммобілізації.
– Фіксація кисті в положенні розгинання пальців.
– Накладення іммобілізаційний коштів до тазостегнового суглоба при переломах стегнової кістки і пошкодженнях колінного суглоба.
Транспортування потерпілих з ушкодженнями хребта і тазу на необладнаних носилках.
– Здавлення статевих Ортніт при накладенні шини Дитерихса.

– Розвиток парезів і паралічів плечового сплетення, ліктьового, променевого і малогомілкового нервів при неправильному накладення шин.
– Розвиток ішемічної контрактури Фолькмана при тугому прібінтовиваніі шини на рівні плеча.
Надання першої допомоги при ушкодженнях грудної клітини
Поняття «травма грудей» має на увазі відкриті і закриті (тупа травма) пошкодження грудної клітини, переломи ребер, i py-дини, травми м’яких тканин грудної стінки, легенів, великих судин і органів середостіння. Травми грудей часто супроводжуються гострою дихальною недостатністю, масивної крововтрати і плевропульмональний шоком.

Транспортировка больных

Класифікація травм грудної клітки і їх діагностика Виділяють легку, середню і важку ступеня тяжкості ушкодження грудної клітини. При легкому ступені порушення дихання та серцевої діяльності не виражені: частота дихання не перевищує 25 разів на хвилину, тахікардія відсутня. При пошкодженні середньої тяжкості спостерігаються функціональні порушення дихання і кровообігу: почастішання дихання до 25-30 разів на хвилину, тахікардія. Важкі ушкодження супроводжуються глибокими розладами дихання і кровообігу: частота дихання більше 35 разів на хвилину, різка тахікардія.

Найменш важкими є забої м’яких тканин грудної стінки, які зазвичай не відбиваються на загальному стані потерпілого. В області удару виникає припухлість. Біль в місці травми постійна – як при дихальних рухах, так і при затримці дихання. Зустрічна навантаження на неушкоджені відділи грудної клітини безболісна. Однак при великих ударах грудної стінки можливі значні крововиливи в м’які тканини, різкий больовий синдром і розлад дихання. Такі ушкодження відносяться до травм середньої тяжкості.

Діагноз забою м’яких тканин грудей може бути поставлений тільки після виключення пошкодження кісток і органів грудної клітини.

Здавлення грудей, синдром травматичної асфіксії дуже часто зустрічаються під час катастроф (здавлення грудної клітини відбувається при ударі вибуховою хвилею або потужним струменем води, падінні з висоти і т. Д.). Травма призводить до наростаючої асфіксії, підвищенню внутрішньогрудинного тиску, пошкодження легеневої тканини. Безпосередньо після травми можуть наступати розлад дихання і обумовлене гіпоксією порушення свідомості. Кровохаркання свідчить про пошкодження легені. Додаткові механічні пошкодження обтяжують стан потерпілого. Синдром травматичної асфіксії обумовлений різким підвищенням тиску в верхньої порожнистої вени, утрудненням надходження крові в праве передсердя. Така ситуація виникає при підвищенні внутригрудного тиску через раптове здавлення грудної клітини. Важкість стану визначається серцево-легеневою недостатністю. У більшості випадків консервативна терапія дає позитивний ефект.

Переломи ребер – найчастіший вид ушкоджень грудної клітини. Виникають вони як при прямому, так і при непрямому механізмі травми. Непрямий механізм травми зазвичай призводить до більш важким множинним переломів ребер, при цьому частіше пошкоджуються ребра в среднегрудном відділі (з IV по VII). Рідше зустрічаються ізольовані переломи I-II ребер. При ізольованих переломах каркасних грудної клітини практично не Змінюється, і порушення дихання обумовлено тільки больовим синдромом.

Найбільш постійні і достовірні симптоми переломів ребер:

– локальний біль, що підсилюється при диханні і форсованому русі грудної клітини (кашель і т. Д.), А також при пальпації;
– посилення болю в місці перелому при зустрічній навантаженні на неушкоджені відділи грудної клітини (передньо-заднє або бокове здавлення);
кісткова крепітація, що визначається над місцем перелому при диханні.
Негативні рентгенологічні дані не виключають перелому ребер. При множинних переломах ребер може порушуватися каркасних грудної клітини. Існує пряма кореляція між числом зламаних ребер і ступенем порушення каркасних грудної клітини. При цьому особливе місце займають так звані подвійні (вікончасті, флотирующие, стулчасті) переломи ребер.

До групи флотирующих переломів відносяться ушкодження, при яких утворюється фрагмент ребер, кістково не пов’язана з хребтом і не бере участі в рухах грудної клітки.

При вдиху, коли внутрішньо грудний тиск знижується, реберне «вікно» западає, а при підвищенні внутригрудного тиску під час видиху, навпаки, вибухає. Таким чином, реберне «вікно» флотируются, здійснюючи парадоксальні руху, протилежні руху грудної клітини, що легко виявляється при огляді. Через це легке на пошкодженій стороні розправляється в повному обсязі. Більш того, при парадоксальному зміщенні реберного «вікна» тиск повітря в легені на стороні пошкодження під час вдиху вище, а під час видиху нижче, ніж на здоровій стороні. Це призводить до збільшення «мертвого» простору при диханні за рахунок часткового перекачування повітря з «ураженого» легкого в «здорове» під час вдиху і в зворотний бік – під час видиху. Іншими словами, розвитку гіпоксії сприяє і маятникообразное рух повітря в легенях. Цей ефект деякі автори називають парадоксальним диханням.

 

Неоднакове тиск в лівій і правій половинах грудної клітини, мінливий під час дихання, призводить до маятнікооб-різному зміщення органів середостіння і в першу чергу – серця. До порушень функції дихання приєднується розлад діяльності серцево-судинної системи. Часто розвивається синдром шокової легені. Флотирующие переломи ребер – одне з найважчих пошкоджень грудей. Одна з основних завдань при лікуванні потерпілого з флотируются переломом – усунення парадоксального зміщення реберного «вікна» і відновлення каркасних грудної клітини.

Переломи грудини, як правило, відбуваються в результаті прямого механізму травми. Пошкодження може супроводжуватися пе-реднезаднім зміщенням фрагментів по ширині j * заходженням по довжині, а також крововиливом в переднє середостіння, травмою серця. Пальпаторно визначають локальну болючість в місці перелому, а при зміщенні відламків – ступенеобразно деформацію. Для виключення травми серця необхідно провести ЕКГ-дослідження.

Пошкодження легкого можливі як при відкритих травмах, так і при закритій, тупий травмі грудей. Тяжкість пошкодження визначається зоною і просторістю руйнування легені.

Виділяють три зони пошкодження легені: безпечну, яка загрожує і небезпечну.

Безпечна зона – периферична частина, що включає альвеоли, бронхіоли і дрібні судини. Небезпеки масивної кровотечі немає; при спадении легкого рана прикривається.

Загрозлива зона – центральна частина з сегментарними судинами і бронхами. Пошкодження цієї зони призводять до інтенсивного кровотечі і скупченню повітря в плевральній порожнині.

Небезпечна зона – корінь і прикоренева частина легкого. Пошкодження зазвичай супроводжується профузним кровотечею, швидко призводить до смерті.

Про пошкодження легені свідчить кровохаркання, а при відсутності поранень грудної стінки – підшкірна емфізема.

Підшкірна емфізема – проникнення повітря в м’які тканини грудної клітки. Основний клінічний ознака – підшкірна крепітація при пальпації. У м’які тканини грудної клітки повітря може потрапити зовні через рану в грудній стінці. В цьому випадку зона підшкірної емфіземи обмежена; як правило, емфізема визначається навколо рани м’яких тканин. Найчастіше підшкірна емфізема виникає при проникненні повітря зсередини в результаті пошкодження обох листків плеври, легені, бронхів, трахеї, стравоходу. При такому пошкодженні підшкірна емфізема може бути великою і поширюватися в середостіння, на шию, обличчя, приводячи до змикання повік, осиплості голосу, а також вниз – До статевих органів і стегон.

Велика підшкірна емфізема – грізна ознака пошкодження внутрішніх органів, що вимагає негайного лікування. Вона сама не вимагає застосування спеціальних лікувальних заходів навіть при сильних ступенях развітіе- З підшкірної клітковини повітря зазвичай незабаром розсмоктується. Регрес підшкірної емфіземи – сприятлива ознака; швидке наростання – ознака важкого пошкодження. Сама по собі підшкірна емфізема не робить помітного впливу на стан потерпілого, проте в більшості випадків вказує на пошкодження легеневої тканини.

Пневмоторакс – скупчення повітря в плевральній порожнині в -Результати проникаючого поранення грудей або пошкодження легені. Повітря, що накопичився в плевральній порожнині, здавлює легке і зміщує середостіння в здорову сторону. Порушуючи функцію серця і дихання, він виходить також в підшкірну клітковину, в результаті чого утворюється підшкірна емфізема. При пошкодженні міжреберних і інших судин грудної клітини або при розриві легкого виникає кровотеча в плевральну порожнину і утворюється гемоторакс. Крім того, важкий забій може викликати розвиток шоку.

Розрізняють відкритий, закритий і клапанний пневмоторакс. Скупчення повітря в плевральній порожнині, який через рану грудної стінки або через великий бронх повідомляється з атмосферним повітрям, носить назву відкритого пневмотораксу. При закритому пневмотораксі повітря в плевральній порожнині не повідомляється із зовнішнім середовищем.

При розривах легкого у вигляді клаптя може розвинутися клапанний пневмоторакс. При вдиху повітря проникає в плевру, а при видиху не може вийти з плевральної порожнини через бронх, так як клапоть легкого закриває пошкоджені бронхи і не пропускає його. Таким чином, при клапанному пневмотораксі кількість повітря в плевральній порожнині з кожним вдихом збільшується і його тиск підвищується, тому він носить ще одну назву – напружений пневмоторакс.

Скупчення повітря в плевральній порожнині в невеликій кількості зазвичай не викликає порушень, і якщо його подальше надходження припиняється, то він розсмоктується. Значне скупчення повітря, особливо під тиском (клапанний пневмоторакс), призводить до здавлення легені, зміщення середостіння, порушуючи дихання і серцеву діяльність. Небезпека відкритого пневмотораксу в тому, що при диханні повітря входить і виходить з плеври, що інфікує плевру і призводить до балотування середостіння, подразнення нервових закінчень і зменшення дихальної поверхні легенів. При цьому виявляються виражена задишка, ціаноз, почастішання пульсу, обмеження дихальних екскурсій хворий боку грудної клітки, поява підшкірної емфіземи, коробкового звуку при перкусії і ослаблення дихальних шумів.

Інфекційних хворих перевозять транспортом, виділеним інфекційним відділом станції (підстанції) СМП, або машинами санепідстанції.

Якщо інфекційного хворого випадково перевозять на лінійній машині, то її знімають з лінії і піддають дезинфекції, а персонал – карантину або спостереження і профілактичним щепленням в залежності від виду інфекції.

Більше одного інфекційного хворого можна перевозити тільки в тому випадку, якщо вони страждають одним і тим же інфекційним захворюванням з урахуванням ступеня заразність в різні періоди хвороби.

Поранених в щелепу укладають обличчям вниз, щоб уникнути затікання крові в дихальні шляхи, під лоб підкладають зігнуту в лікті руку потерпілого, пальто або інші предмети.

Хворий знаходиться в несвідомому стані, переносити і перевозити його слід в положенні на боці або на животі. Це, так зване безпечне становище, запобігає западання язика і забезпечує вільне надходження повітря при диханні. Бажано при цьому підкласти під груди і лоб потерпілому валики з одягу.

Породіль перевозять лежачи. Якщо пологи відбуваються в машині, то потрібно на носилки постелити стерильну простирадло, прийняти дитину, перетиснути пуповину кровоспинну зажимом в 5-6 см від пупка дитини і не перерізати. При необхідності провести масаж матки через черевну стінку. Дитину вкривають стерильною пелюшкою, укутують в ковдру і укладають поруч з матір’ю. Обох накривають ковдрою і терміново доставляють в найближчий пологовий будинок в друге пологове відділення.

Транспортування психічних хворих здійснюється спеціальною бригадою. Агресивних або з суїцидальної спрямованістю хворих фіксують і вводять їм аміназин, седативні засоби. Хворий може приховувати свої наміри, тому під час транспортування він повинен бути під постійним наглядом. Всі гострі предмети повинні бути поза досяжністю. Двері машини щільно закривають. Хворого одягають відповідно сезону і, підтримуючи за руки, щоб уникнути раптового втечі, садять в машину. Супроводжувати хворого повинно не менше 4 чоловік: двоє розташовуються з боків, третій спереду від хворого дотримуючись запобіжних заходів вже при виході хворого з приміщення. Двоє людей ведуть його, тримаючи за руки, однією рукою стискаючи кисть хворого, інший утримуючи його руку під ліктьовим суглобом. При цьому треба перебувати збоку від хворого, остерігаючись ударів головою, що можна запобігти, піднімаючи руки хворого вгору і в сторони. Третій супроводжуючий повинен знаходитися ззаду, щоб допомогти при спробах хворого вирватися. Перевезення таких хворих проводити в положенні лежачи. У шляху необхідна особлива пильність супроводжуючих для попередження втечі або нещасних випадків. Хворий може приховувати свої наміри, тому під час транспортування він повинен бути під постійним наглядом. Всі гострі предмети повинні бути поза досяжністю. Двері машини блокують.

_____________________

Всі статті, представлені на сайті, опубліковані виключно для ознайомлення з інформаційними цілями. Займаючись самолікуванням, ви можете завдати непоправної шкоди здоров’ю. Перед тим, як використовувати отриману на сайті інформацію, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

Каталки які використовують при транспортуванні хворих

Медичні носилки, типи і застосування

Основні правила переноски на ношах

Історія перевезень хворих в Києві

Медичні анекдоти

 

Google аналитика Медперевезення