Надання першої долікарської медичної допомоги. Правильні своєчасні дії при наданні до медичної та першої медичної допомоги дозволяють врятувати ваше життя і ваших близьких і зберегти здоров’я.

Своєчасне надання першої медичної допомоги при пораненнях, травмах, опіках та інших нещасних випадках може відіграти вирішальну роль у збереженні життя та здоров’я потерпілого.

Далі про найпоширеніші травми і як надавати допомогу.

Ссадина.

Подряпини бувають дуже забруднені елементами грунту, дрібним сміттям і так далі, що може призвести до їх інфікування небезпечними збудниками, тому садна великої площі краще показати травматологу, який може призначити укол з протиправцевою сироваткою.

Надання долікарської допомоги при саднах полягає в рясному промиванні проточною водою, попередньо переконавшись, що вода чиста, після чого проводиться обробка поверхні садна перекисом водню. Для видалення піни використовуйте чисту серветку або стерильний тампон.

Сади не є небезпечними, але в будь-якому випадку для запобігання зараженню необхідно накласти на садна стерильну серветку і пов’язку, що її утримує.

Рани, надання долікарської допомоги

Перша медична допомога при пораненнях.

Рани можуть бути різаними, колотими, розмозженими, поверхневими і глибокими, що не проникають і проникають, скальпованими можуть бути і рани після укусів тварин.

При пораненнях пошкодження, що характеризується порушенням цілісності шкірних покривів слизових оболонок, іноді глибоких тканин, що супроводжується болем, кровотечею в залежності від характеру пошкодження тканин рани.

Зовнішня кровотеча виникає через пошкодження кровоносних судин і проявляється виходом крові на поверхню шкіри, інтенсивність кровотечі залежить від виду пошкодження кровоносної судини, при дрібних порізах виникає незначна кровотеча при пошкодженні великих кровоносних судин артерій або вен кров витікає швидко і кровотеча може загрожувати життю постраждалого.

Для артеріальної кровотечі характерна швидка та рясна кровотеча, сильний біль у пошкодженій частині тіла, яскраво-червоний колір крові, кров зазвичай б’є з рани фонтаном.

Для венозної кровотечі характерно повільніше витікання крові з рани, кров темно-червоного або бордового кольору і ллється безперервно і рівномірно.

Якщо з рани стирчить стороннє тіло, ні в якому разі не слід його витягувати, оскільки це посилить кровотечу.

Найбільша помилка коли здійснюється надання долікарської допомоги та пораненнях, це обробка самої рани спиртовмісними медичними засобами, що припікають. Однак шкіру навколо рани необхідно обробити дезінфікуючими засобами, ні в якому разі не потрапляючи в рану, особливо якщо ці засоби спиртовмісні.

Небезпекою при цих травмах є їхнє забруднення та можливість інфікування при первинному зараженні, тому для профілактики зараження рани необхідно накладення на неї антисептичної пов’язки. Основними видами пов’язок можуть бути циркулярна, спіральна, колосоподібна, пращевидна, хрестоподібна.

Перша допомога при сильній зовнішній кровотечі.

Рани можуть значно кровоточити, найчастіше впоратися з кровотечею дозволяє звичайне бинтування, іноді із застосуванням давить на рану предмета. Ефективним бинтом надання допомоги при кровотечах є еластичний тканинний бинт. Пошкоджене місце потрібно повністю забинтувати. Якщо через бинт просочується кров, необхідно накласти додаткові серветки і замотати марлевим бинтом поверх першої пов’язки. Накладають бинт спірально, потім зав’язують.

При накладанні пов’язки на руку чи ногу, пальці залишають відкритими, на пальцях можна визначити, чи не надто туго накладена пов’язка, якщо пальці починають холодіти або змінювати колір, слід злегка послабити пов’язку.

Поранення може супроводжуватися небезпечним і життя постраждалого кровотечею залежно від характеру пошкоджених судин

При зупинці артеріальної кровотечі можуть застосовуватись методи пальцевого притискання артерій, накладання джгута. У цьому випадку спочатку попросіть постраждалого затиснути рану його рукою.

Якщо кровотеча сильно виражена, а ви не можете визначити венозна кров або артеріальна то у будь-якому випадку джгут іди турнікет потрібно накладати вище поранення і природно записати на ньому час накладання.

Розрізняють артеріальну, венозну, капілярну та паренхіматозну кровотечу.

Завжди небезпечна для життя внутрішня кровотеча, яка виникає при пошкодженні внутрішніх органів печінки, селезінки, нирок, легень. Внутрішня артеріальна кровотеча є найбільш небезпечною, тому що за короткий термін із кровоносної системи може злитися значна кількість крові.

Гостра втрата одного 2 літрів крові може призвести до загибелі людини.

Для екстреної зупинки кровотечі використовують пальцеве притискання судини, надання пошкодженої частини тіла піднесеного положення, згинання кінцівки в суглобі, коліні,  накладення джгута або закрутки з підручних засобів і тампонадою з наступним накладенням пов’язки, що давить.

При артеріальній кровотечі може застосовуватися метод пальцевого притискання артерій, артерію притискають вище місця ушкодження, там, де вона лежить не дуже глибоко і може бути пригнічена до кістки. Існує багато точок пальцевого притискання артерій, але треба запам’ятати дві основні, плечову та стегнову.

Цей спосіб може застосовуватися для тимчасової зупинки кровотечі на кінцівках здавлювання артерії пальцем вдається тимчасово зупинити кровотечу і цей час накласти джгут чи турнікет.

Накладення джгута або турнікету

При накладенні джгута або турнікета слід дотримуватись правил:

–  джгут накладається у виняткових випадках, коли інші способи зупинки кровотечі неефективні.

– джгут або турнікет накладається вище за місце кровотечі – між ліктем і плечем і між коліном і тулубом.

– джгут  накладатися поверх одягу, а не на шкіру людини.

– робиться оптимальне затягування джгута для зупинки кровотечі.

– навіть пізніше вказується час накладання джгута.

– джгут можна тримати до операції трохи більше 2 годин, а влітку і трохи більше години періодично розпускаючи його кожні півгодини за відсутності крововтрати.

Закрутка. Надання долікарської допомоги

Використовується ще один спосіб зупинки артеріальної кровотечі – накладання закрутки.

Для неї можна використовувати широку смугу складеної матерії в кілька разів, яку обертають двічі навколо кінцівки і зав’язують на два вузли. Потім під вузли вставляють якусь палицю і закручують пов’язку, поки кровотеча не припиниться. Палицю фіксує подвійним вузлом, а час накладання закрутки пишуть на лобі або руці потерпілого, дублюючи запискою прикріпленою до закрутки, це дуже важливо.

Так як не можна залишати джгут на кінцівці більше двох годин, існує небезпека омертвіння кінцівки, щоб цього не сталося, рекомендується через кожну годину, сильно затиснувши рану і якщо кровотеча не відновиться, розкрутити закрутку на п’ять – десять хвилин і знову затягнути.

Метод максимального згинання кінцівки.

Досить хорошим методам екстреної зупинки будь-якої венозної та артеріальної кровотечі є метод максимального згинання кінцівки.

Ми вкладаємо в підколінну або плечову ямку будь-що розміром з кулак і максимально здавлюємо кінцівкою. Зазвичай такого впливу цілком достатньо, щоб значно зменшити і навіть зупинити навіть дуже значну кровотечу.

Для того щоб утримати кінцівку в зігнутому положенні її можна обернути чимось і зав’язати. Звичайно, цей метод використовується тільки на час для підготовки та накладання турнікету, джгута або закрутки.

Однак використовуючи метод максимального згинання кінцівки якщо немає інших способів або часу і при зупиненій кровотечі, то допустимо в такому вигляді транспортувати потерпілого до лікувального закладу.

Поранення від бойових дій

Нині кількість постраждалих від кульових та осколкових поранень зростає.

Вражаючі чинники сучасної зброї настільки серйозна, що навіть невеликий снаряд може призвести до величезних пошкоджень.

Кульові поранення часто призводять до багатошарових переломів – розтріскуються кістки на дрібні частини і це призводить до дуже важкого стану постраждалого і до розвитку важкого травматичного шоку, тому дуже швидке надання допомоги, нехай у найменшому обсязі. На першому етапі взаємодопомога стає необхідною і дозволяє знизити розвиток пошкоджень цілком реально підвищити шанси потерпілого на виживання, оскільки далеко не завжди можливе швидке надання допомоги кваліфікованим персоналом.

Коли ви бачите постраждалого не можна кидатися до нього і надавати йому допомогу навіть якщо це ваша знайома і тим більше рідна людина, оскільки замість одного постраждалого, отримаємо двох і тоді потрібно буде витягувати і надавати допомогу не одному тяжко потерпілому, а двом. Тому, перш за все, потрібно озирнутися, визначити безпечний шлях підходу потерпілому, тобто враховувати якісь бетонні блоки, що нависають, збиті гілки, задимленість, вогонь, палаючі машини, електричні дроти, що впали неподалік, і так далі. Також слід звернути увагу на можливість проходження поряд техніки, яка може просто вас роздавити.

Перед тим, як почати проходити до постраждалого, спробуйте розібратися, що з ним і як ви зможете йому допомогти.

У ході бойових дій майже завжди виявляються у людей кілька поранень і навіть поразка кількома факторами одночасно кулею, ударною хвилею від вибуху та осколками, тому визначте з якими саме пораненнями потрібно розбиратися в першу чергу, а з якими в другу. Найголовніше правило – це зупинити кровотечу, а потім розібратися з пошкодженнями грудей особливостями, яких є свистячі звуки і піна при диханні потерпілого.

Тампонада – надання долікарської допомоги

Для тампонади надягніть стерильні рукавички або обробіть рукавички спиртом і підсушіть, так само використовуйте стерильний бинт.

Завжди при сильній кровотечі необхідно викликати швидку допомогу по телефону або самим негайно доставити до лікувального закладу, оскільки в будь-якому випадку є небезпека для життя потерпілого.

Якщо немає проникаючого поранення запропонуйте потерпілому дуже теплий чай.

Забиті місця

Забитий виникає в результаті впливу на м’які тканини тупих предметів при ударі або падінні пошкодження м’яких тканин, які, як правило, не пов’язані із зовнішньою кровотечею, але небезпека цих травм полягає в тому, що кровотечі можуть бути внутрішніми так, а можуть бути міжм’язові гематоми та різні інші види внутрішніх гематом.

Звичайний синець чи підшкірна гематома який завжди єдиний прояв удару. Найчастіше в наданні допомоги можна обійтися додатком холоду до місця забиття, а при вираженому болі прийняти болезаспокійливий засіб.

Забій може спричинити ускладнення, тому за ним потрібно спостерігати протягом трьох діб.

Якщо біль не проходить, а гематома збільшується так само, якщо на місці забиття формується почервоніння і на місці забиття відчувається жар, це може свідчити про інфікування між тканинним гематом або перелом, у цьому випадку необхідно звернутися до травматолога.

Прояв деяких забитих місць, схожі з переломами, тому будь-яка деформація кінцівки, що супроводжується підшкірними гематомами, повинна спонукати вас звернутися до травматологів.

Перелом, вивих та розтягування

Перелом це повне або часткове порушення цілісності кістки, що виникли при зовнішньому механічному впливі. Переломи можуть бути закритими та відкритими. Найнебезпечніші відкриті переломи. Основною ознакою перелому можуть бути біль, припухлість і синець деформація кінцівок, порушення функції при відкритому переломі необхідно обробити так само як і в разі поранення і зупинити кровотечу.

Кістки дуже міцний матеріал, проте під час падіння при ударі кістка все-таки може пошкодитися, зламатися. Це пов’язано з тим, що дія зовнішньої сили, спрямована на кістку, не збігається з напрямком кісткових пластин, що забезпечують кістці міцність.

Що робити, якщо падіння сталося?

Насамперед потрібно визначити тип ушкодження, виходячи з аналізу симптомів та механізмів.

Як визначити, чи з’явився симптом пошкодження опорно-рухової системи:

– Перелом характеризується різким болем, припухлістю в області травми та можливості рухів.

– Видно порушення форми та довжини кінцівки, її викривлення, вивих. Зміна форми суглоба та неможливість руху в суглобі, відразу після травми

– Постраждалий відчуває різкий біль під час спроби руху пошкодженої кінцівки.

– Утворюється набряк навколо суглобів, що швидко росте, іноді синюшний внаслідок розриву кровоносних судин і дрібних крововиливів.

Яка долікарська допомога, яку ми можемо надати хворому, відразу після травми

– По-перше, необхідно зупинити кровотечу, якщо вона виникла.

– По-друге, слід зменшити біль. Для цього необхідно знерухомити пошкоджену кінцівку, зробити це можна як за допомогою спеціальної пов’язки, так і за допомогою накладної шини. Найбільш універсальним методом знеболювання при переломах та вивихах є шина Крамера – сходова шина.

– По-третє, потрібно відразу ж звернутися до лікаря, і якщо це буде необхідно транспортувати хворого.

Що стосується знеболювання, навіть якщо у вас є якісь знеболювальні препарати, використовувати їх при пораненнях живота не можна, оскільки знеболювання може спотворити клінічну картину і не дозволить лікарю швидко розібратися в характері ушкодження.

Ми повинні лише допомогти хворому в першу хвилину, надавши долікарську допомогу, а лікування пошкоджень опорно-рухової системи виконає спеціаліст, який озброєний необхідними знаннями, медичним інструментом та матеріалами.

Що ж відбувається у момент травми та після.

У момент перелому виникає запалення та крововилив, який швидко зупиняється і вже за кілька годин утворюється потік крові, який захищає зону перелому на самому початку. Всі клітини, що знаходяться в згустку крові, відмирають, за винятком клітин сполучної тканини, які відразу починають свою роботу.

Будова суглобів, також пристосована, для виконуваних ними функцій. Однак при незручних рухах або падінні, цілісність суглоба може порушити кістку, така травма носить назву вивих суглоба. Утримуюча зв’язка, на жаль, теж може бути пошкоджена, відбувається це найчастіше при якомусь незручному положенні кінцівки, що спровокувало травму зв’язок їх розтягнення.

Через кілька днів клітини окістя зламаної кістки перетворюються на хрящові клітини далі на хрящ, також розвиваються кровоносні судини. Через деякий час кістка утворює, так звану кісткову мозоль, яка поступово перетворюється на структуру кістки і регенерує перелом, хоча мозоль ще не зросла і складається з губчастої тканини.

Заключний етап зрощення кістки настає через деякий час після зняття гіпсу – остеобласти руйнують всю губчасту тканину. Кісткова мозоль, і остеобласти займають цей простір, утворюючи компактну кісткову тканину. Припухлість, в якій утворюється кісткова мозоль, поступово зменшується в розмірі і кістка набуває початкової форми.

Опіки – надання долікарської допомоги

Найефективніше при опіку, це максимально швидко охолодити обпалену поверхню чистою прохолодною, бажано проточною водою.

Не потрібно використовувати крижану воду, не потрібно накладати лід на обпалену поверхню.

У жодному разі не можна використовувати жирний засіб, олію, масляний крем, і найефективнішим по наданню допомоги, у момент опіку це протиопіковий гель. Саме протиопіковий гель, не мазі і гелі для лікування опіків, а саме протиопіковий гель.

Опіки за своєю ідеологією однакові, що при опіку сонячним промінням, що при опіку окропом тому не потрібно використовувати жирний засіб, для того щоб обробити вашу шкіру. Якщо ви, як кажуть, згоріли на сонці, використовуйте вологе охолоджувальне простирадло і протиопіковий гель.

Дуже часто на відпочинку в спеку ми стикаємося з перегрівом, це фізична дія зовнішньої температури на організм внаслідок якої організм нагрівається настільки, що починає підтримувати підвищену температуру. Це не температура запалення і збивати її парацетамолом і аспірином безглуздо – найпростіший засіб, це поступове охолодження в прохолодному приміщенні, непогано було б супроводжувати поступове охолодження ще й прийомом прохолодних напоїв усередину.

Виклик медичної допомоги

Екстрену медичну допомогу викликають у таких ситуаціях:

– Ви проводите серцево-легеневу реанімацію,

– сильна кровотеча була заблокована турнікетом,

– у потерпілого значно утруднене дихання,

– безперервний біль у грудях,

– постраждалий перебуває деякий час непритомний,

– при сильному болі в животі,

– при гострих отруєннях,

– Спостерігаються інші невідкладні стани.

В інших випадках, коли важко визначити необхідність виклику екстреної медичної допомоги, покладайтеся на свою інтуїцію.

Пам’ятайте, що краще бригада екстреної медичної допомоги зробить догану, ніж постраждалі не отримають своєчасну медичну допомогу.

При виклику допомоги диспетчеру слід повідомити точне місце події, назву вулиці, номер будинку та квартири, поверх, номер телефону з якого здійснюється виклик, прізвище ім’я та по батькові потерпілого, що сталося, кількість та стан постраждалих

Перевезення хворого

Для того щоб перевезти хворого до травмпункту або травматологічного відділення лікарні, потрібно пошкоджену кінцівку зафіксувати включно з суглобами нижче і вище пошкодження для чого використовується широкий спектр спеціальних транспортних медичних шин. Якщо ж ви вирішили везти на своєму легковому автомобілі то фіксуючим елементом для цього підійдуть будь-які предмети, що не гнуться – дошки, дощечки, картонки, палички, а для прив’язування можна використовувати бинт, підійдуть, і будь-які шматки тканини якими вдасться примотати, зафіксувати ці дошки , палички, картонки.

Транспортування хворих із закритою травмою живота і з ознаками внутрішньої кровотечі, а також при сильному болю живота потрібно в положенні лежачи з піднятою верхньою частиною тулуба зі зігнутими в колінах ногами. Таке становище зменшує біль та попереджає поширення запального процесу у всі відділи живота. Забороняється прийом усередину рідин, їжі, лікарських засобів, а також забороняється відправляти органи, що випали всередину, витягувати сторонні предмети, оскільки вилучення стороннього предмета або холодної зброї з рани живота може призвести до миттєвої смерті.

Застосування холоду зменшує кровотечу та затримує розвиток перитоніту, а екстрене надання першої допомоги дає більше шансів потерпілому вижити.

Сподіваємося, що вам не доведеться зіткнутися з перерахованими вище проблемами.

Будьте здорові.  Автори статті Камєнцов Олег и Каменцов Андрій

Надання долікарської допомоги

Камєнцов Олег і Камєнцов Андрій

______________________________

Усі статті, представлені на сайті, опубліковані виключно для ознайомлення з інформаційною метою. Займаючись самолікуванням, ви можете заподіяти непоправну шкоду здоров’ю. Перед тим як використовувати отриману на сайті інформацію, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

Надання медичної допомоги на полі бою.

Що робити при дорожньо-транспортній пригоді з постраждалими.

Історія перевезень хворих в Києві

 

 

Google аналитика Медперевезення.