Алгоритми надання медичної допомоги пораненого в бою. Дії пораненого бійця. Допомога пораненому під вогнем, у жовтій та зеленій зонах. Евакуація.

Алгоритми надання медичної допомоги на полі бою.

Алгоритмів надання першої медичної допомоги на полі бою лише шість.

 

Алгоритм 1

Дії пораненого бійця.

Червона зона.

Поранений на полі бою боєць повинен:

Повідомити побратима про своє поранення;

Накласти турнікет;

Продовжити вести вогонь по ворогу, відганяючи його від себе та від побратимів;

Не втрачати свідомість;

Показувати побратимам, що він ще живий будь-якими способами.

 

Алгоритм 2

Якщо ви припускаєте,що ваш побратим поранений.

Якщо ви припускаєте, що ваш побратим поранений.

Червона зона.

 

Якщо ж вам здалося, що ваш побратим поранений, ви повинні йому крикнути, звернувшись на ім’я і запитати чи він живий. Після цього негайно доповісти командиру, що є поранений або вбитий боєць.

Пораненому бійцю необхідно крикнути, щоб він сам наклав собі турнікет і продовжив вести вогонь, тому що в такому стані він може просто розгубитись і забути накласти собі турнікет, після чого відповзти в укриття і звідти продовжити бій. З ним постійно ведіть голосовий контакт та морально його підтримуйте.

Якщо поранений боєць не може самостійно дістатися до вас, киньте йому кінець евакуаційної стропи, або іншої мотузки, за яку він може зачепитися, або триматися і витягуйте його до себе в укриття. В крайньому випадку, з дозволу командира можете висунутись на евакуацію пораненого бійця.

 

Алгоритм 3

Висунення на евакуацію пораненного бійця.

Червона зона.

Звертайтеся до пораненого українською мовою, це необхідно для того, щоб він не запідозрив вас ворога і не почав стріляти у ваш бік.

Наближуйтесь до пораненого бійця так, щоб він вас увесь час бачив, постійно розмовляєте з ним, у цьому випадку будете впевнені, що він розуміє, що ви не супротивник і не відкриє вогонь.

Наблизившись до пораненого бійця, заберіть у нього зброю і відкладіть так, щоб він зброю бачив, але не зміг легко до нього дотягнутися. Це стосується не тільки автомата, а й пістолета, а також ножа, тому що поранений боєць, коли ви його перевертатимете і звалюватимете на себе або перетягуватимете, від болю, прийняти вас за супротивника і поранити.

Запитайте, куди він поранений, переконайтеся, що в цьому місці зупинено кровотечу турнікетом, при необхідності підтягніть його.

Швидким поглядом переконайтеся, що не потрібне більше накладення турнікетів на інші місця поранень і за необхідності накладіть турнікет. Це необхідно зробити, тому що за час евакуації поранений може втратити критичну кількість крові, через що загинути ще під час евакуації. Постарайтеся правильно оцінити час евакуації і можливу крововтрату за цей час, якщо крововтрата буде невеликою, а часу на евакуацію знадобиться мало і при цьому триває активний бій, то з накладенням вами турнікета, напевно, є сенс почекати, хоча б до рожевої зони або жовтої.

Евакуюйте бійця в рожеву або жовту зону, враховуючи вогневу ситуацію на полі бою. При евакуації не забудьте, що вам, можливо, доведеться вести вогонь по ворогу і якщо це можливо поранений теж повинен вести вогонь по ворогу. При веденні вогню остерігайтеся стріляти вздовж тіла, щоб кулі та полум’я зі стовбура випадково не травмували пораненого.

Евакуація в червоній зоні може проводитися тільки повзком або за евакуацію стропу, при цьому бажано використовувати допомогу побратимів.

Евакуація в рожевій зоні може здійснюватися, пригнувшись бігом, під щільним вогневим прикриттям побратимів.

 

Алгоритм 4

Негайна дія.

Жовта зона.

 

Забезпечити прохідність дихальних шляхів.

Якщо з відкритої рани без турнікету є кровотеча, це означає, серце б’ється і поранений живий.

Огляд пораненого та накладення турнікетів необхідно проводити дуже швидко, при підозрі, що йому потрібна реанімація.

Якщо ви підозрюєте дуже тяжкий стан пораненого, перевірте у нього пульс на руці і на шиї. При значній крововтраті пульс буває дуже частий і слабкого наповнення – ниткоподібний. Постарайтеся не переплутати пульсацію артерії пораненого з пульсацією артерії на своєму пальці, яка може бути дуже відчутною в стресовій ситуації. Якщо ж є пульс на руці і на шиї означає, що реанімаційні дії я не потрібні, продовжуйте проводити огляд. Але якщо пульс не виявляється на сонній артерії шиї необхідно швидко зняти бронежилет із пораненого та прослухати серце та дихання вухом.

При зупинці серця негайно проведіть серцево-легеневу реанімацію, знявши з пораненого бронежилет і каску.

Реанімацію проводити у співвідношенні 30 качань серця (натискань на грудну клітину) до двох вдуваннь повітря в легені пораненого або качати без вдування. Швидкість качань повинна становити близько 100 в хвилину, глибина 4 – 5 см. Зміна швидкості і глибини качаннь неприпустимі, тому що ті хто качають швидко втомлюються і повинні змінюватися не менше ніж один раз на 2 – 3 хвилини.

Якщо ви почнете робити реанімацію пораненого при рясній кровотечі, то швидше за все ще під час реанімації поранений втратить критичну кількість крові, тому до проведення реанімації, або одночасно з проведенням реанімації необхідно проводити огляд хворого пораненого і накладати турнікети.

В першу чергу необхідно ще раз оглянути пораненого, знявши з нього бронежилет та каску на час огляду.

Огляд

Насамперед необхідно оглянути голову бійця та шию на ознаку кровотеч, акуратно і без натиску перевірити цілісність черепа, подивитися чи немає кровотечі з носа та рідини з вух. Після огляду та зупинки кровотеч необхідно негайно одягнути каску, оскільки жовта зона у будь-який момент може стати червоною зоною.

Кровотеча з шиї не тампонується через те, що глибоке тампонування може перекрити дихальні шляхи, через що відбудеться зупинка дихання і смерть. Швидше за все, на момент надходження пораненого він уже сам затисне своєю рукою пальцями рану на шиї для зупинки кровотечі. У зв’язку з тим, що він може будь-якої секунди знепритомніти, його руку примотують еластичним бинтом прямо до рани, проводячи бинт під лікоть.

Після огляду голови оглядаємо руки на ознаки кровотеч та переломів. При виявленні кровотеч негайно накладаємо турнікет. Якщо турнікет вже накладено, то перевіряємо правильність його накладання, підтягуємо його, або накладаємо другий додатковий турнікет.

Після огляду рук переходимо до огляду ніг щодо кровотеч і переломів. Перевіряємо правильність накладення турнікету, за необхідності підтягуємо його або накладаємо другий турнікет. Розбиратися з місцями кровотеч зі зняттям чи розрізанням одягу після повного поверхневого огляду пораненого.

Після огляду ніг переходимо до огляду грудей і живота щодо кровотеч, проникаючих поранень і перелому ребер. При виявленні кровотеч необхідно використовувати місцеві кровоспинні препарати та накласти пов’язку з тампоном.

При виявленні проникаючого поранення грудної клітки необхідно накласти оклюзійні наклейки на вхідний та вихідний отвори грудей та спини.

Турнікет

Важливо не лише врятувати життя пораненого, а й не зробити його інвалідом через вашу дурість! При надто тривалому накладенні турнікета (джгута) відбудуться незворотні наслідки в тканинах через відсутність у них кровообігу, як результат буде зроблено ампутацію.

Джгут накладається на дуже обмежений час, про що прочитаєте нижче.

Необхідно відразу вказати час накладення турнікету на самому турнікеті чи лобі пораненого, продублювати час накладення на записці, яку підсовують під джгут й у супровідній записці пораненого.

Якщо накладено два турнікети, це може викликати певну плутанину в записах, тому постарайтеся час вказувати максимально зрозуміло для медиків, які будуть знімати надалі турнікет. Коли ж ви не знаєте часу накладання турнікету, постарайтеся максимально точно його дізнатися у тих, хто бачив, коли накладали джгут, або передбачуваний час накладення за оцінкою часу.

Якщо ви наклали турнікет пораненому, необхідно негайно викликати екстрену евакуацію, повідомивши, що пораненому накладені турнікети і нагадати, що після евакуації буде потрібно екстрене перевезення хворого в госпіталь на операцію.

 

Алгоритм 5

Продовжуємо боротися з крововтратою та готуємо пораненого до евакуації.

Жовта зона

Перев’язка

У метушні бою часто трапляється, побачивши чи відчувши кров, негайно накладають джгут. Така дія в принципі правильна. Однак вже в жовтій зоні слід визначити чи пошкоджені великі судини, якщо ні, то необхідно послабити турнікет (джгут) і якщо відсутня значна крововтрата з рани накладають на рану тампон і давлячий елемент, після чого рану ретельно бинтують. У цьому випадку дуже якісний так званий ізраїльський бандаж, який має відразу і тампон, і елемент, що давить. Даний бандаж є стерильним, хоча за його накладення в польових умовах стерильність дотриматися неможливо.

Не завжди слід застосовувати ізраїльський бандаж, в більшості випадків при дрібних ранах достатньо обробити рану і накласти серветку. Якщо ж рана забруднена, її слід промити перекисом водню, після чого серветкою прибрати піну з брудом і промити хлоргексидином як рану так й шкіру навколо неї. Краї рани зводить максимально близько, прагнучи видавити з рани рідкий вміст – кров, перекис водню, хлоргексидин і по можливості краї рани фіксують ще до бинтування. Беруть стерильну серветку, накладають її на рану, прибинтовують кількома шарами бинта, після чого накладають давлячий елемент і щільно бинтують зафіксувавши початок бинта. За перев’язаними ранами спостерігають протягом п’яти хвилин і якщо немає значного просочування крові, перев’язка вважається успішною. Слід вжити заходів, щоб на бинт не потрапляла вода і пов’язка не промокла зовні.

 

Тампонада

Однак турнікет не панацея при кровотечі, за першої ж можливості залишайтеся максимально затампонувати рану бинтами просоченими кровоспинним препаратом, або звичайними бинтами. Тампонаду треба проводити максимально глибоко та щільно в рану. Потрібно враховувати, що грудна та черевна порожнина пораненому не тампонується, оскільки великі судини знаходяться на великій глибині, через що на них неможливо впливати при тампонаді.

Завдання тампонади стиснути стінки судин, що кровоточать і створити на кінцях судин тромби, які не дозволять витікати крові. Тампонувати рану необхідно на граничну глибину та максимально щільно. Якщо вам не вистачило для цього одного бинта, то використовуйте другий бинт. Якісною тампонадою вважається тампонада, при якій над раною та її краями вийшов значний горбок з бинта, який надалі стане давлячим елементом. Після того, як зробили тампонування рани, притисніть її зверху долонею з деяким зусиллям на три-чотири хвилини, щоб кров просочила бинт і на краях судин утворилися тромби. Затампоновану рану щільно обмотайте чотирма шарами бинта, після чого максимально повільно почніть звільняти турнікет, спостерігаючи, як просочується бинт у рані кров’ю. Коли бинт просочується вкрай незначно, або не просочується взагалі то тампонада вважається успішною, що є показником повного послаблення або зняття турнікету після накладання серветки і щільного бинтовування рани.

Якщо ж бинт просочується дуже інтенсивно, потрібно турнікет затягнути знову до припинення надходження крові в рану, почекати п’ять-шість хвилин поки утворяться якісні тромби, після чого знову почніть повільно послаблювати турнікет. Якщо ж кров з рани після зняття турнікету не надходить, ви все зробили правильно, ви великий молодець, тому що гарантовано врятували пораненому руку або ногу від ампутації.

 

Дрібні рани у пораненого

Зовсім дрібні рани та садни обробляють хлоргексидином і накривають стерильною серветкою, після чого фіксують серветку за допомогою лейкопластиру. При цьому слід врахувати, що накладена серветка на рану повинна контактувати з навколишнім повітрям і підсушитися. Повністю закривати серветку можна лише на невеликий час, щоб уникнути попадання на неї води зовні. Перев’язку таких ран робить взводний медик або сам боєць один раз на добу або у разі потрапляння води. Однак якщо ж спостерігатиметься нагноєння рани необхідно обов’язково звернутися до взводного парамедика, або до рідної медсестри, яка впорається з ситуацією.

 

Зігрівання пораненого

Слід зважати на те, що кров є переносником тепла в організмі. При значній крововтраті кров не може забезпечувати підтримання нормальної температури тіла, що в сукупності з іншими факторами може бути смертельним для пораненого.

Життєво необхідно зберегти тепло пораненого бійця, особливо при значній крововтраті, для цього в першу чергу необхідно застебнути його одяг, після чого покласти його на дошки, ковдру, гілки, солому, щоб тепло не йшло в холодну землю. Також необхідно вкрити пораненого ковдрою, теплою курткою, термоплівкою або хоча б поліетиленовою плівкою. Захистити пораненого від холодного вітру. При першій же нагоді необхідно перенести його в тепліше приміщення – землянку, бліндаж, кімнату.

Якщо немає пошкодженнь внутрішніх органів, можна пораненому дати випити двісті грам не гарячої води або чаю.

Також слід враховувати, що турнікет на морозі перешкоджає руху крові, що може спричинити обмороження протягом дуже короткого часу. Але якщо поранений перебуватиме в приміщенні з температурою близькою до 10, то турнікет може бути накладений безпечно на набагато більш тривалий час. Однак слід враховувати, що час від моменту накладання турнікету до того моменту, як поранений опиниться на операційному столі, не повинен перевищувати навіть у крайньому випадку двох годин. При евакуації необхідно зробити все можливе і неможливе для доставки пораненого на операційний стіл до однієї години і максимум до півтори години від моменту накладення турнікета або джгута.

Перед евакуацією з жовтої зони необхідно заповнити Картку пораненого в бою або написати супровідну записку, в якій вказати його прізвище підрозділ час і вид поразки, місце накладення турнікетів та передбачувану крововтрату. Цю записку надійно закріпити на пораненому у видимому місці так, щоб вона не загубилася під час транспортування. На його руці написати його прізвище та підрозділ, що дозволить навіть у випадку, якщо Картка пораненого в бою або записка буде втрачена, легко визначити, кому вона належить.

Поранених із жовтої зони евакуюють на МТЛБ-М або підручному транспорті у супроводі парамедика чи досвідченого бійця.

 

Алгоритм 6

Стабілізація стану пораненого, підготовка до перевезення до шпиталю

Зелена зона – зона поза обстрілом.

 

Умовно зеленою зоною можна вважати зону близьку до фронтової смуги, в яку збирають поранених для подальшого відправлення до шпиталю.

У цій зоні має надавати допомогу пораненому ротний медик.

Тут проводиться перевірка та доповнення перев’язок тампонування накладення шин на переломи. Також необхідно розташувати ушкоджену кінцівку, щоб уникнути її набряку. Перевіряються турнікети, по можливості проводиться промивання кожні двадцять хвилин, якщо це не веде до крововтрати.

Тут же ведеться боротьба з пневмотораксом. При необхідності боротьби з напруженим пневмотораксом медики використовують метод пункційної торакостомії.

Також в умовно зеленій зоні необхідно поставити внутрішньовенні катетери (Венфлон) на обидві руки і провести їх промивання NaCl для запобігання їх закупорці.

При значній крововтраті проводиться внутрішньовенне введення кровозамінника.

Тут же медиком можуть бути призначені знеболювальні препарати та антибіотики.

Перед евакуацією необхідно написати супровідний лист пораненого, в якому вказати дату, прізвище, ім’я, по батькові, підрозділ, вид пораженя, час і місце накладення турнікетів – тобто рука, нога відповідно, час промивок (які мають бути не менше 10 хвилин), загальна крововтрата на ваш погляд. Потрібно написати кількість вдихів, пульс, свідомість, час огляду, місця та рівень болю, час у який вимірювали ці параметри. Які і коли давалися пораненому знеболювальні та антибіотики. Цю записку надійно закріпити на пораненому у видимому місці так щоб вона не загубилася при транспортуванні. На руці пораненого написати його прізвище та підрозділ, що дозволить навіть у разі якщо ця записка буде втрачена легко визначити, кому вона належить.

Дещо ви можете прочитати тут Такт Мед

Ми переможемо! Слава Україні! Смерть ворогам!

Безкоштовне перевезення хворих УБД.

Тактична евакуація

 

 

Автори статті Камєнцов Олег та Камєнцов Андрій

 

 

 

Камєнцов Андрій був добровольцем, військовим бойовим медиком 72 Окремої Механізованої Бригади “Чорні Запорожці”. Загинув 17 лютого 2023 року від множинних кульових поранень в бою під Вугледаром (Донецька область України), кинувшись із окопа спасати життя важко пораненному побратиму.

Честь і слава герою!

 

Google аналитика Медперевезення.